Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wybór odpowiedniego podsłuchu  

2022-01-02
Wybór odpowiedniego podsłuchu  

Dzisiejszy rynek gadżetów detektywistycznych oferuje szeroki asortyment urządzeń nasłuchowych, które w zależności od przeznaczenia charakteryzują się różnymi funkcjami. W dzisiejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych rozwiązaniach w tym zakresie.  

Urządzenia utrwalające oraz monitorujące dźwięk możemy podzielić na kilka kategorii, które przedstawiono i scharakteryzowano poniżej poniżej:

  • Podsłuchy GSM,
  • Standardowe dyktafony,
  • Dyktafony w formie różnych przedmiotów,
  • Rejestratory długoterminowe,
  • Podsłuchy FM.

Podsłuchy GSM to jedno z najpopularniejszych rozwiązań służących do monitoringu głosowego naszego otoczenia. Są te nieduże – zazwyczaj wielkości pudełka zapałek – urządzenia, do których wystarczy włożyć kartę SIM. Od momentu włożenia karty urządzenie działa podobnie jak telefon, z ta różnicą, że odbiera samodzielnie połączenie i umożliwia nasłuch. Ponadto urządzenie może samodzielnie zadzwonić pod twój numer dzięki wbudowanej aktywacji głosem. Ich zaletą jest możliwość prowadzenia nasłuchu z dowolnego miejsca na świecie gdzie dostępna jest sieć GSM. Urządzenia te nie posiadają zazwyczaj możliwość nagrywania, ale nie jest to problemem gdyż dźwięk może być rejestrowany przez odpowiednio przystosowany smartfon. Znakomicie sprawdzają się podczas monitoringu głosowego dzieci lub samochodów.

Standardowe dyktafony posiadają aktualnie niewielkie gabaryty oraz wbudowane wewnętrzne pamięci cyfrowe umożliwiające zapis setek godzin nagrań. Wyposażone są w wyświetlacze pozwalające wygodnie nawigować pomiędzy nagraniami oraz umożliwiają podłączenia dodatkowego zewnętrznego  mikrofonu, słuchawek, a nawet telefonu komórkowego. Dyktafony ułatwiają życie studentom, dziennikarzom oraz innym profesjonalistom podczas codziennej pracy.

Dyktafony w formie różnych przedmiotów znajdują zastosowanie jeśli nagrywanie dźwięku musi odbywać się w sposób ukryty, gdy np. padliśmy ofiara mobbingu lub przemocy domowej. Są to urządzenia rejestrujące dźwięk ukryte  w pendrivach, zegarkach, smartbandach, naszyjnikach oraz innych przedmiotach. Nagrywają zazwyczaj do kilkudziesięciu godzin na wbudowanej pamięci lub umieszczonej w nich karcie pamięci microSD.  

Rejestratory długoterminowe umożliwiają zapis dźwięku w okresie do kilkudziesięciu dni, a więc sprawdzają się znakomicie w tworzeniu materiału dowodowego dla spraw rozwodowych. Urządzenia te mają możliwość ustawienia trybu aktywacji głosem lub trybu ciągłego nagrywania. Pierwsza z opcji załącza nagrywanie tylko wtedy gdy w otoczeniu pojawi się dźwięk, a druga powoduje, że urządzenie nagrywa bez przerwy.

Podsłuchy FM przesyłają dźwięk za pośrednictwem fali radiowych FM na krótkie odległości, a ich odbiór następuje poprzez wykorzystanie zwykłego radia FM. Są to zazwyczaj miniaturowe układy scalone z przymocowaną antenką w formie kabelka. Zasięg tych urządzeń wynosi zazwyczaj do kliku metrów, a więc mogą być wykorzystywane tylko w obrębi jednego budynku.      

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel